Materiály manžetových knoflíčků


Manžetové knoflíčky se dnes vyrábějí z nepřeberných materiálů (dřevo, kámen, celuloid, drahé kovy, ocel, umělá hmota a mnohé další). Ale klasické manžetové knoflíčky mívají dvě základní části – dřík, který je kovový a hlava, která je dekorativní a nejvíce viditelná. Mezi nejrozšířenější materiály dříku patří:

Chirurgická ocel Chirurgická ocel
Kvalitní nerezová ocel, obvykle stříbřitě lesklá je asi nejběžnějším současným materiálem na dříky manžetových knoflíčků. Je pevná, odolná a jednoduše výrobně zpracovatelná a zároveň působí velmi esteticky.
Stříbro Stříbro
Exkluzivní materiál, který je možné vidět jak v lesklém, tak i sametově matném provedení. Stříbrné knoflíčky nebývají zcela běžné, ale vyjadřují opravdový luxus a vytříbený vkus jejich nositele. Vzhledem k tomu, že stříbro na volném vzduchu oxiduje a šedne (až černá), je u těchto manžetových knoflíčků vhodné pravidelné vyčištění stříbrných částí. Manžetové knoflíčky se stříbrným dříkem jsou obvykle vyráběné malosériově s vysokým podílem ruční práce.Zlato Zlato
Zlato je dalším exkluzivním a původním materiálem, který se používá na výrobu manžetových knoflíčků. Zlaté manžetové knoflíčky obvykle pocházejí ze zakázkové výroby klenotníků.

Základními současnými materiály, které se používají na dekorativní hlavy, patří:

Perleť
Perleť Perleť je organickým materiálem, který pochází z vnitřní stěny ulit některých měkkýšů. Jedná se o stejný materiál, ze kterého vznikají pravé perly. Vyznačuje se lesklým, mihotavým (v moderní terminologii holografickým) povrchem, který v závislosti na úhlu dopadu světla a úhlu pozorování mění své zabarvení. Kvalitní perleť je čistá, homogenně zbarvená a nepoškozená.


Smalt Smalt
Smalt je sklovitá hmota, která vzniká vypálením taveniny při teplotě okolo 700 stupňů. Výsledný smalt připomíná jak sklo, tak i porcelán (teplota výpalu je přesně mezi sklem a porcelánem) a vyznačuje se hladkým, lesklým a mimořádně trvanlivým, tvrdým a téměř nepoškrábatelným povrchem. Ačkoliv je technologie smaltování známa již ze starověku, vyžaduje její perfektní zvládnutí značné řemeslné a odborné zkušenosti. Za smalt jsou často považovány i moderní polymerové pryskyřice, které ale s pravým smaltem nemají nic společného.

Copyright ©2005 - 2020 SEKORA consulting s.r.o.
Navštivte nás na Facebooku    Navštivte nás na Facebooku
Programování a webhosting MagicHouse s.r.o.