Sběratelství manžetových knoflíčků

Sběratelství manžetových knoflíčků Nepřeberné variace manžetových knoflíčků vedou zákonitě ke vzniku samostatného sběratelského oboru. Na světě existují desetitisíce sběratelů manžetových knoflíčků, kteří se sdružují do různých sběratelských klubů – asi nejznámější je americká National Cufflinks Society.

Sběratelství manžetových knoflíčků má několik aspektů, které ho činí nesmírně atraktivním. V první řadě je tento koníček relativně levný – pokud se sběratel nespecializuje na knoflíčky z drahého kovu, diamantů, drahých kamenů nebo na značkové manžetové knoflíčky. Každý pár kvalitních manžetových knoflíčků je miniaturním uměleckým dílem – návrhář musel vynaložit svůj um a důvtip tak, aby navrhl knoflíčky, které se budou líbit. Manžetové knoflíčky bezesporu vypovídají i o době svého vzniku – o vkusu, o technologickém pokroku i o dobových náladách (např. v dobách prosperity byly manžetové knoflíčky větší a více zdobené a v dobách recese menší a více strohé. Manžetové knoflíčky nezabírají místo, jsou malé a dobře skladné. A v neposlední řadě – tak, jak roste komunita sběratelů manžetových knoflíčků – se jedná i o dobrou investici, která je velmi likvidní, protože dobrá sbírka je velmi prodejná.

Sběratelství manžetových knoflíčků Po počátečním období, kdy sběratel hromadí manžetové knoflíčky, dochází obvykle ke specializaci, kdy každý sběratel začíná budovat sbírku svých oblíbených manžetových knoflíčků. Někdo se sportovní tématikou, někdo sbírá knoflíčky, které prokazatelně nosily celebrity, někdo se specializuje jen na určitý typ nebo období.

Dostupnost zajímavých sběratelských kousků je prozatím dobrá. Ale jak roste počet sběratelů, rostou i ceny a zajímavé kousky se stávají obtížně sehnatelnými.

Na otázku proč sbírá manžetové knoflíčky, odpověděl jeden 89-letý sběratel z Tampy: "Pane, sbírám a nosím manžetové knoflíčky posledních 50 let mého života. A v dobách stresu jsem se vždycky mohl odreagovat tím, že jsem se posadil a obdivoval svou sbírku. Pro mne byly manžetové knoflíčky vždy tím nejlepším lékem na problémy všedních dní. Je to prostě fantastický koníček."


Copyright ©2005 - 2020 SEKORA consulting s.r.o.
Navštivte nás na Facebooku    Navštivte nás na Facebooku
Programování a webhosting MagicHouse s.r.o.